Głównym z globalnych problemów w lwiej części miast w Polsce jest komunikacja. Nasze województwa są nie dostosowane do tak wielkiego natężenia korków, jaki powstał poprzez zwiększenie się ilości samochodów na polskich szosach. Z tego powodu główną z najbardziej istotnych inwestycji które powinno rozpocząć niemalże każda gmina jest inwestycja w rozwój dróg i komunikację. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to priorytet, który pozwoli polepszyć wygodę mieszkańców jak również poprawi integralność gospodarki miasta.

Wśród okolicznych lokalizacji, inwestycje drogowe w grodzie Kraka silnie się wybijają. Krakowianie w referendum opowiedzieli się za budową metra, jednak zanim metro zostanie zbudowane, w rozwój komunikacji miejskiej oraz rozwój dróg potrzeba zainwestować sporo pieniędzy . Spośród ważniejszych inwestycji warto wymienić:
całkowicie napędzaną elektrycznie linię autobusową – jedyną w kraju,
innowacyjne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie przebudowany dworzec kolejowy wraz z miejscem handlowym.
Poza tym, w perspektywie rozwoju Kraków przewiduje remont przynajmniej kilkanaście nowych dróg dojazdowych między już istniejącymi połączeniami oraz naprawy już powstałych połączeń autobusowych oraz dróg dojazdowych.
Krakowianie napraw nie znoszą – problemy w poruszaniu się i dojazdach do biur przeszkadzają w codziennym życiu. Warto jednak mieć jasność tego, że bez inwestycji jakość dróg nie może się poprawić i by było wygodniej, trzeba wytrwałości.wybory Kraków 2014
Inwestycje w komunikacje to nie tylko kolejne drogi, ale również lepszej odporności nawierzchnia jezdni, która będzie dłużej jak nowa i wytrzymała. ( kolejnym z przykładów może być odporna na ścieranie powierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, miasto wymaga dodatkowo kolejnych remontów i nowych pomysłów, aby poruszało się po nim wygodnie. Nie tylko samochodem, ale też komunikacją miejską. Ale widać wyraźnie, że całość jest na prostej drodze do tego, by mieszkańcom żyło się tu naprawdę miło i przyjemnie.